HOLY QURAN VR EXPERİENCE (PC)

The Quran was begun to be revealed to the Islamic prophet Muhammad(SAV) in the Hira Cave on Mount Nur in Mecca on the Night of Power of Ramadan in 610. Since the Quran was completed with the pass away of the Prophet Muhammad(SAV), it was not collected while he was alive, but preserved by memorization. One of the oldest examples of the Quran, which was later turned into a book, is currently on display at the Topkapı Palace in Istanbul.

It is definitely known that the content of the Quran is not changed and cannot be changed, it is sent by Allah as a healing and mercy to people. But except the wrongdoers!

In the lights of this information, this application has been developed to help transmit this miraculous book, which was sent to guide people in divine search, to people through virtual reality.

In the following years, we will continue to work with great determination to ensure that the entire book is transferred to virtual reality environment and that all humanity can benefit from it.

Srio İnc.
Kur'ân-ı Kerim İslam peygamberi Muhammed'e(SAV) 610 yılının Ramazan ayının Kadir Gecesi'nde Mekke'deki Nur Dağı üzerindeki Hira Mağarası'nda indirilmeye başlanmıştır. Kur’ân-ı Kerim Hz.Muhammed'in(SAV) vefatı ile tamamlandığı için kendisi hayatta iken toplanmamış, ezberlenerek korunmuştur. Daha sonra kitap haline getirilen Kur'an-ı Kerim'in en eski örneklerinden biri şu an İstanbul'da bulunan Topkapı Sarayında sergilenmektedir.

Bu uygulamanın amacı; içeriğinin değiştirilmediği ve değiştirilemeyeceği kesin olarak bilinen Kur'an-ı Kerim'in, Allah tarafından insanlara bir şifa ve rahmet olarak gönderildiğidir. Ancak zalimler hariç!

Bu bilgiler ışığında bu uygulama, ilahi arayış içerisinde olan insanlara yol göstermek üzere gönderilen bu mucizevi kitabın, sanal gerçeklik yoluyla insanlara aktarılmasına yardım etmek için geliştirilmiştir.

İlerleyen yıllarda kitabın tamamı bu ortama aktarılarak tüm insanlığın ondan istifade etmesi için büyük bir azimle çalışmaya devam edeceğiz.

Srio İnc.

Género

indie simuladores

Editores

Srio Studio

Desarrolladores

ilhan Ozbay

Enlaces

Steam

Nota de los usuarios

?

Tu nota

Inicia sesión o regístrate para votar

Fecha de salida

Septiembre 15, 2020

SOs compatibles

Windows

Idiomas

  • Textos en inglés